Yemekler Bir Ulusun Kültürü Hakkında Çok Şey Var

Gıda, bir ülkenin kültürünü tanımlayan şeylerden sadece bir tanesidir. Belki bir ülke hakkında ne yedikleri ve nasıl yaptıkları hakkında çok şey bildirebilirsiniz. Çünkü küreselleşmenin zamanlarında neredeyse her bireyin hiciv ve dış görünüşleriyle karşılaştırılabilir göründüğü zaman, onların kültürleri hakkında tam olarak bilgi vermenin birçok yolu vardır. Tek bir yol kültür ve medeniyet hakkında derin bir çalışma yapmaktır, ancak bu çok zaman gerektirir ve oldukça sıkıcı bir iştir ve siz bir gezgin iseniz, zamanınızı anket yapmak için harcamak istemezsiniz. Ancak, ülkedeki insanlara yemek yemeniz göz önünde bulundurulduğunda, buralardasınız, onlar hakkında çok şey anlatabiliyorsunuz.
Batıda bir ülkeye gittiğinizde, hafif yemeklerden hoşlandıklarını görürler ve genellikle bir tür zaman olduğunu söyleyen paketlenmiş yiyecekler alırlar ve etçil doğalarını teklif ettikleri için, böceklerden ana hayvanlara kadar hemen hemen her şeyin etini tüketirler.
Ama Hindistan’ın egzotik alt kıtasına geldiğinizde hikaye değişimleri. Her şeyden önce, sadece kendi yemeğiyle bir şeyler kurabilirsin, çünkü milletten daha çok seyahat ederseniz, yemek kültüründeki varyasyonları güzelce bulabilirsiniz. Hint tarifleri devletten devlete değişir. Pencap bölgesi iki veya üç sebze olan ağır yemekleriyle meşhur olsa da, chapattis, Bengal bölgesi balık-pirinci için popülerdir, Gujarat’da güney yarımadası ile deneyleri zenginleştiren hemen hemen her şeye şeker katacaklardır. pirinç. Yani nereye giderseniz gidin, çeşitli bir yemek kültürü görüyorsunuz. Ancak tüm bu bölgeler arasında ortaklaşa alacağınız bir konu, hepsinin baharatlar için bir tada sahip olmasıdır. Ve hepimiz biliyoruz ki yabancılar, baharat ithalatı için Hindistan’a geldi (eğer Marco Polo’yu biliyorsanız). Hint yemeklerinin baharatlar için bir özlemi vardır ve eğer Hindistan seyahatindeyseniz bunu görebilirsiniz. Ve bu basit bir sorun değil. Bu, kalbin sıcaklığını gösterir.
Hindistan, misafirlerine tam olarak tanrı olarak saygı duydukları bir millettir ve ona ulaşılabilen en güzel yemeklerle hizmet eder. Ve baharatlar, kuzeyden güneye ve doğudan batıya bir şeyin yaratılmasının kritik bir bileşenidir. Ayrıca alt kıtanın iklimine uyan ağır yemekler yaparlar ve bu gerçeğin farkında olmasalar da yağlı yiyeceklerin tadını çıkarırlar.
Ve değişen gezegen ile onlar da yemek üretme biçimlerini değiştirdiler. Mikrodalga bugün bir nokta olduğundan ve yemek hazırlarken çok fazla zaman kazandığı için, Hintliler de bunu kabul ettiler ve geleneksel Hint yemeklerini iyi Hint mikrodalga reçetesine dönüştürebiliyorlar.