Yemekler Bir Ülkenin Kültürü Hakkında Çok Söyleniyor

Gıda, bir ülkenin kültürünü tanımlayan unsurlardan sadece bir tanesidir. Bir ülke hakkında ne yedikleri ve nasıl yaptıkları hakkında çok şey söyleyebilirsiniz. Neredeyse her bir insanın hiciv ve dış görünüşleriyle eşdeğer göründüğü zaman, küreselleşme örneklerinde, onların kültürü hakkında tam olarak söyleyecek çok az yöntem vardır. Bir yol bir kültür ve medeniyet hakkında derin bir çalışma yapmaktır, ancak bu çok zaman gerektirir ve oldukça sıkıcı bir iştir ve bir gezgin iseniz, zaman ayırdığınız anketleri harcamak istemezsiniz. Ancak, milletin insanlarına yemek yemeniz gerçeği nedeniyle, buralardasınız, onlar hakkında çok şey anlatabiliyorsunuz.
Batıda bir ulusa gittiğinizde, hafif yiyecekleri sevdiklerini ve genellikle normal bir zaman olduğunu söyleyen paketlenmiş yiyecekler aldıklarını ve etçil doğalarını sunduklarını gördüklerinde, böceklerden mümkün olan hayvanlara kadar her şeyin etini tüketirler.
Ama Hindistan’ın egzotik alt kıtasına geldiğinizde hikaye değişiklikleri. Her şeyden önce, sadece kendi yemekleriyle bir şey anlayabilirsiniz, çünkü tüm ulus üzerinde seyahat ederseniz, yemek kültüründeki varyasyonları güzelce keşfedeceksiniz. Hint devlet tarifleri devletten devlet ayarlıyor. Pencap bölgesi iki ya da üç sebze olan ağır yemekleriyle meşhur olmasına rağmen, chapattis, Bengal bölgesi balık-pirinci ile ünlüdür, Gujarat’da, hemen hemen her şeye şeker katacak olsa da, güney yarımadası pirinçle yapılan deneyleri zenginleştirmiştir. . Yani, nereye giderseniz gidin, eşsiz bir yemek kültürü görüyorsunuz. Ama tüm bu bölgeler arasında popüler olacak bir şey, hepsinin baharatlar için bir tada sahip olmasıdır. Ve hepimiz biliyoruz ki yabancılar, baharat ithalatı için Hindistan’a geldi (eğer Marco Polo’yu biliyorsanız). Hint yemeklerinin baharatlar için bir özlemi vardır ve eğer Hindistan seyahatindeyseniz bunu görebilirsiniz. Ve bu çok basit bir faktör değildir. Bu, kalbin sıcaklığını gösterir.
Hindistan, misafirlerine tanrı olarak saygı duydukları millettir ve ona ulaşılabilecek en iyi gıdayla hizmet eder. Ve baharatlar kuzeyden güneye ve doğudan batıya bir şeyin yaratılmasının hayati bir parçasıdır. Ayrıca alt kıtanın iklimine uyan ağır yemekler yaparlar ve bu gerçeğin bilincinde olmamasına rağmen yağlı yemekleri severler.
Ve değişen gezegen ile onlar da yemek üretme tarzını değiştirdiler. Mikrodalgaların şu anda bir sorun olduğu ve yemek hazırlarken çok fazla zaman kazandığı düşünüldüğünde, Hintliler de bunu kabul ettiler ve büyük Hint mikrodalga reçetesine dönüşen klasik Hint yemeklerini görebilirsiniz.