Yemekler Bir Ülkenin Kültürü Hakkında Çok Söyleniyor

Gıda, bir milletin kültürünü tanımlayan etkenlerden biridir. Bir millet hakkında ne yedikleri ve nasıl yaptıkları hakkında çok şey bildirebilirsiniz. Çünkü hemen hemen her bireyin hiciv ve dış görünüşüyle ​​ilgili olduğu ortaya çıktığında, küreselleşmenin örneklerinde, kendi kültürleri hakkında özel olarak bilgilendirecek birkaç strateji vardır. Bir yol bir kültür ve medeniyet hakkında derin bir çalışma yapmaktır ama bu çok zaman alır ve oldukça sıkıcı bir iştir ve bir gezgin iseniz, zaman ayırıp anketler yapmak istemezsiniz. Ancak, yiyecekleri ülkedeki insanlara yediğin için, içeridesin, onlarla ilgili çok şey söyleyebilirsin.
Batıda bir ülkeye gittiğinizde, hafif yemekler sevdiklerini görürsünüz ve normalde her zaman bir çeşit olduklarını söyleyen paketlenmiş yiyecekler alırlar ve etçil doğalarını sağlarlarsa, böceklerden elde edilen tüm hayvanların etinden önemli hayvanlara kadar tüketirler. .
Ama Hindistan’ın egzotik alt kıtasına geldiğinizde hikaye değişiklikleri. Her şeyden önce, sadece yemek yiyerek herhangi bir şey belirtebilirsiniz, çünkü bu ülkeden daha fazla seyahat ederseniz, yemek kültüründeki varyasyonları güzelce bulabilirsiniz. Hint devlet tarifleri devletten devlet ayarlıyor. Pencap bölgesi iki ya da üç sebze olan ağır yemekleriyle meşhur olsa da, chapattis, Bengal bölgesi balık-pirinci ile ünlüdür, Gujarat’da güney yarımadası pirinçle ilgili deneyleri zenginleştirmesine rağmen hemen her şeye şeker ekleyecektir. . Yani, nereye giderseniz gidin, farklı bir yemek kültürü görüyorsunuz. Fakat bütün bu bölgeler arasında yaygın olan bir şey ortaya çıkacak, bunların hepsinin baharatlar için bir tadı var. Ve hepimiz biliyoruz ki yabancılar, baharat ithalatı için Hindistan’a geldi (eğer Marco Polo’yu biliyorsanız). Hint yemeklerinin baharatlar için bir özlemi vardır ve eğer Hindistan seyahatindeyseniz bunu görebilirsiniz. Ve bu basit bir nokta değil. Bu, kalbin sıcaklığını gösterir.
Hindistan, misafirlerine tanrı olarak saygı duydukları millettir ve ona ulaşılabilen ideal yemeklerle hizmet eder. Ve baharatlar kuzeyden güneye ve doğudan batıya bir şeyin yaratılmasının hayati bir bileşenidir. Ayrıca alt kıtanın iklimine uygun ağır yemek yaparlar ve bu gerçeğin farkında olmasalar da yağlı yiyecekleri severler.
Ve değişmekte olan gezegen ile onlar da yiyecek üretme biçimlerini değiştirdiler. Mikrodalga şu anda bir faktör olduğu için ve yemek hazırlamak için çok fazla zaman harcadığından, Hintliler de bunu kabul etti ve Hint mutfağının iyi Hint mikrodalga reçetesine dönüştüğünü görebiliyorsunuz.