Merkez ve Önemli Unsurlarıyla İletişime Geçin

BPO işleri, önemli maaş paketleri ve teşvikler sağladığından bu günlerde çok sayıda genç profesyonelleri cezbetmektedir. Üstelik bir lisans ve rsquos derecesi gerektirmez, tüm ihtiyaç duyduğu, harika bir iletişim becerileri. Merkezle veya BPO ile temasa geçmek, kurumsal hizmetler ile alışveriş yapan kişiler arasında bağlantı kuran bir ofistir. Şirket tarafından herhangi bir hizmet veya ürünle ilgili sorguları yönetmek için çalışırlar.

Merkeze giriş, çıkış ve çıkış olmak üzere iki ana tip vardır. Gelen iletişim merkezi ile temasa geçme ve arama yapma eğilimi. Ancak merkezlerle temasa geçmenin çoğu, tüketici taleplerine değer ya da öncelik veriyor.

Burada, bir kişinin bilmesi gereken çağrı merkezleri ile ilgili sıkça kullanılan unsurların bir avuç vardır.

Merkezi personele temas eden sağlık tehlikeleri

 
Merkez işi ile temas halindeki sağlık sorunları daha fazladır, aslında çalışma alışkanlığı dengeli değilse, çağrı merkezi işleri sağlık üzerinde olumsuz etki yaratır. Gece ve gündüz vardiyasında çalışmak yaşam tarzınızı büyük ölçüde değiştirebilir. Bir çağrı merkezi çalışanının yaşamı şunları içerir: telefonda sürekli konuşma, uzun çalışma saatlerinde oturma, sık akşam vardiyaları, yüksek hedefler, bir sürü kahve ve sigara.

Tipik bir akşam vardiyasında işleyiş, personelde refahla ilgili sorunların temel sebebidir, bu da bugün insanlardaki uykusuzluğa neden olabilir. Bu zaman içinde tedavi edilmezse, bu kronik uykusuzluğu tetikleyebilir, bu sağlık için çok daha riskli olan ana bozukluktur. Diğer tip bir problem, göze çarpan zorluk ve baş ağrısını gerektirir.

Anahtar bileşenle iletişime geçin merkezi ile & lsquoHeadsets & rsquo

 
Hiç bir iletişim merkezinde çalıştın mı? Eğer evetse o zaman merkezle irtibat halinde kulaklıkların önemini bilmelisiniz. Telefon kulaklığı bir iletişim merkezidir ve en iyi dostumdur, çünkü iletişim merkezinin tüm kullanımı kulaklığa bağlıdır. İletişim merkezi işletmeleri için iletişim, tüketicilerle temas halindeki tüketicilerin, tüketicileri ve problemleri çözme konusunda önemli bir ön şarttır. Bu nedenle, çalışanlar için rahat olan çağrı merkezi kulaklıklarının düzgün bir şekilde kullanılması, iletişim merkezi yöneticilerinin saatlerce çalışabilmesi ve işin telefon kulaklıklarını kullanmaya devam etmesi nedeniyle gerekli olmasıdır. El cihazlarının konfor sağladığından emin olmak için merkezi yönetim ile temasa geçin ve aynı zamanda çok görevli tesislere sahip olun, böylece üretkenliği garanti edebilirler.

 
Çağrı merkezi kulaklıklarını seçerken önemli parça yönetimi gerçekten dikkate alınmalıdır

& boğa Kullanıcıların taşınabilirliği
& boğa arka ofiste gürültü
& bull Kulaklıklarla kullanılan bağlantı çeşitliliği
& boğa Kulaklığın takılması ve kalıcılığı
Bu nedenle, Çağrı merkezi kulaklıklarınızın, yüksek ses kalitesini artıran, sesli kontrol programına sahip ve dış gürültüyü azaltan özel olanaklara sahip olduğundan emin olun. Bu nedenle yöneticiler, müşterilerinin sorgularını herhangi bir engel olmaksızın yanıtlayabiliyor.

Temas merkezi için en büyük kulaklıkları iyice incelemek için, satın alan kişi gerçekten merkezle temasa geçme gereksinimlerini bilmelidir. İnternette yardım sağlayan ve gerekli tesislerle gelişmiş çağrı merkezi kulaklıkları sağlayan bir dizi site bulunmaktadır. Çevrimiçi olarak garantili bazı benzersiz hediyeler de vardır.