İklim Çocuklar İçin Bilgi Ayarlama

İklim, Wonder Rotunda’daki Planet Earth Climate Expedition’ından Ayrıntıları Ayarlayın. İklim değişikliği konusundaki bu materyal, 7-12 yaşları arasındaki çocuklar için bir çevrimiçi eğitici tema parkı olan Wonder Rotunda’daki Planet Earth Climate Expedition’da sunulan “Ek Öğrenme” imkanlarından alınmıştır.

Kuzey Kutbu Çevresel Gözlemevi

Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından desteklenen uluslararası bir araştırma grubu, 2000 yılından itibaren her yıl Nisan ayında Kuzey Kutbu’na dünyanın en kuzeydeki deniz asistlerinin uluslararası iklimi nasıl düzenlediğini keşfetmek için yıllık seferler gerçekleştirdi. Her yıl bilim adamları, bilimsel araçlar içeren, buza şamandıralar takmak ve başka türlü örneklemek için bağlama olarak bilinen iki buçuk mil uzunluğunda bir hat almak için Kuzey Kutbu yakınlarındaki deniz buzuna geçici bir kamp kurdu. Arctic Ocean suları.

Ekip, suyun tuzluluk derecesine (tuz miktarı), buz örtüsünün kalınlığına ve sıcaklığına kadar neredeyse her şey hakkında veri kaydeder. Bu gibi zor koşullar altında bir gözlemevi kurma zorunluluğuna ek olarak, ekip buzlu Arctic Ocean’da tüplü dalış yapmak için uğraşmak zorunda kalıyor, tek bir gün içinde donmuş halde değişen ve değişen deniz buzuyla uğraşıyor ve daha sonra suyu açık tutuyor ve sonsuza kadar devam ediyor – kutup ayıları için gözlemci göz.

Palamar, topraklardan birine akustik bir mesaj göndererek, topraktaki demirden ayırma emri göndererek kurtarılır. Palamar koordinatlarında bir uçak bulma kabiliyetinin bulunmadığı gerçeği göz önüne alındığında, bir helikopter hayati önem taşımaktadır.

Kuzey Kutbu Çevresel Gözlemevinde Çalışılan Çalışma Araçları

Her yıl bilim adamları, deniz sıcaklıkları, tuzluluk, mevcut akışlar ve buz kalınlığı verileri toplamak için önceki yıl demirleme hattını ve araçlarını alırlar. Ardından, bir yıl daha gerçekleri toplamak için yeni bir bağlama yerini indirdiler.

Bağlama yerini koymak için, bilim adamları buzda eriyen sıcak su eritme cihazında dört fit’lik bir deliği eritecek ve azaltacak, delikli bir tripod oluşturacak, hattın üzerine ağır bir zincir ve demir yerleştirilecek ve kabloyu azaltacak ve hattına eklenecek , eşsiz derinliklerde, şimdiki sayaçları, tuzluluk ölçüm cihazlarını, sıcaklık toplama araçlarını ve yukarıdaki buz kalınlığını ölçmek için yukarı doğru arama sonarını içeren 17’den fazla alet. Tüm bağlama alanı 2,5 mil (veya 14,000 feet) uzunluğundadır. Uydu sinyallerinin buzun altına yetişemeyeceğini göz önüne alırsak bilim adamları aletlerle iletişim kuramazlar.

Her enstrüman, kaydettiği bilgileri almak için denize çekilmelidir. Bağlama alanına monte edilen aletlerin iyileştirilmesinin, buz altında kaldığında bağlamayı açığa çıkarmaya yardımcı olmak için bir işaret olduğunu emin olmak için. Elemanları suyun dışına çıkarmak, dalıcılar gerektiren bir işlemdir.

Uluslararası Okyanus Konveyörü

Global Ocean Conveyor, deniz suyunun dünyanın okyanuslarını dolaştığı desenidir. Konveyör insan kalbi gibi işlev görür. Daha sıcak su Kuzey Kutbu’na kadar pompalanır ve tatlı su (buz erimesiyle akar) pompalanır. Bu model su yoğunluğundaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Kuzey Atlantik bölgesinde, su yoğunluğundaki değişimler çoğunlukla sıcaklıktaki değişiklikler tarafından tetiklenir. Soğuk su sıcak suya göre yoğunlaşır. Ekvatorun yakınında ısıtılan su, okyanusun yüzeyinde soğuk daha yüksek enlemlerde, daha soğuk olduğu yerde dolaşıyor. Soğuyana kadar yoğunlaşır ve derin okyanusa batar.

Yerini alması için çok daha sıcak yüzey (taze) su akar. Gevşer, sonra batar ve desen devam eder. Dünya Sıcak Olmaya Devam Ederken ve Arctic deniz buzu eriyince, tatlı suyun eriyen buzdan artması, daha yüksek enlemlerde deniz suyu üretiyor. Daha taze, daha az yoğun su, halihazırdaki gibi derin okyanus vasıtasıyla batacak ve dolaşım yapamayacaktır.

Bilim adamları, bunun önümüzdeki birkaç on yıl içinde Uluslararası Okyanus Konveyörünü yavaşlatabileceğini veya bırakabileceğini tahmin ediyor. Bu, kuzey Avrupa ve okyanus akıntılarına bağlı olan Kuzey Amerika bölgelerini, tropik bölgelerden daha büyük enlemlere kadar sıcaklık taşımak için iklim değişikliği yapabilir.

Kuzey Kutbu’ndaki Deniz Buzunun Erimesi İle Hayvan Habitatlarına Tehdit

Mühürler, balıklar ve hatta beluga balinalarından oluşan kutup ayısı yemekleri denizden geliyor. Dalgalanan deniz buzu, yemek için avlanırken ayıların fantastik bir bakış açısıdır. Ne yazık ki, Arctic bölgesinde yüzen deniz buzunun miktarı her yıl küçülüyor.

Deniz buzlarının parçaları daha küçük ve daha fazla ayrı ayrı elde edilmektedir. Ayılar, buzun tek bir parçasından bir tanesine daha varmak için soğuk Kuzey Kutup Okyanusu’ndan daha uzakta– 60 mil veya daha fazla yüzmelidirler. Ayıların olağanüstü yüzücüler olmasına rağmen, ayıların bir sonraki deniz buzunu bulmak için daha fazla yüzmeleri gerektiği gerçeğinden dolayı, bazıları uzatılmış yolculuk süresince bitkinleşmekte ve boğulmaktadır.

ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi kısa süre önce kutup ayılarını tehdit altındaki tür listesine ekledi. Antartika’da buzun küçülmesiyle tehdit altındaki bir başka tür ise, Polar Bears gibi Adele ve İmparator Penguenler, avcılık ve ıslah için buz kullanıyor.

Polar Buz Kapağının Erime Kanıtı ve Albedo Etkisi

Kuzey Kutbu’nda iklim, son birkaç on yılda hızla ısınmıştır. Arktik’teki ortalama sıcaklıklar dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi iki kat daha hızlı yükseliyor. Karşıt yarımkürede, Antarktika Yarım Adası da uluslararası ortalamadan beş kat daha hızlı ısınmıştır.

Kutup bölgeleri neden özellikle dünya çapındaki ısınmaya maruz kalıyor? Kutup bölgelerindeki buz ve kar, çoğunlukla açık renklerinden dolayı, gelen güneş enerjisinin çoğunu mekana geri döndürür. güneş enerjisinden yansıması buz albedo olarak bilinir. Söyledikten sonra, Dünya’nın okyanusları sıcaklaştıkça kutup buzu küçülüyor.

Sonuç olarak, gelen güneş radyasyonunun önemli ölçüde daha azı uzaya yansımakta ve bunun çok daha fazlası Dünya yüzeyi ve okyanuslar tarafından absorbe edilmektedir. Güneş radyasyonu artan bir döngü oluşturur: sıcak okyanuslar buzun erimesini, hatta daha sıcak okyanusların üstünü ve daha da çabuk eriyen buz getirir.

Dağ Buzulu

Dağ buzulları buz akıyor veya bazı bireylerin buzul nehirleriyle temas kuruyor. Buzullar önce karla oluşur. Kar taneleri belli bir kalınlığa kadar kazınca, kar taneleri yüksek stres altındaki bir kartopu şeklinde birbirlerine bastırılır. Bunlar firn olarak bilinirler.

Dağda yeni bir kar düştüğünde eski kar doluyor. Şekiller katı buz kütlesi oluşturur. Buz kalınlığında yaklaşık 300 feet biriktikçe, alttaki buz dağ kademeli olarak yavaşça hareket etmeye başlar ve bir buzul yapılır.

1827’de Avrupa Alplerinde Kartal Buzulu’nda bir taş kulübe inşa edildi. On üç yıl sonra kulübe, buzulun altına 5000 metre daha taşındı. Bilim insanları, kulübe kendiliğinden hareket edemediğini ve buzulun gitmediğini söylediler. Kulübe buzulun en beğenilen en üst noktasına taşınıyordu.

Dağ Buzulu Küçültme

Buzulların önemli işlevlerinden biri, bugün insanlara su sağlama kabiliyetidir. Buzullar, ıslak ve soğuk periyotlarla buz türüne girerler. Ancak, kuru ve sıcak periyotlarda, eriyen buzun akışı vasıtasıyla su sunarlar. Buzullar küçülürken ve kayboldukça, bu su sağlanırken azaltılır ve sonuçta kaybolur. Bu, Güney Amerika’daki 30 milyondan fazla insana ait tropikal Andezitlerin tümü üzerinde bir etkisi olacaktır. And deki çok sayıda büyük şehir ve tarım topluluğu, suyunun buzul yağışlarına bağlı.

Bilim adamlarına göre, buzullar rekor seviyelere iniyor ve onlarca yıl içinde birçoğu kayboldu. Dünya üzerindeki yaklaşık 30 buzulun genel sağlık durumunu ölçen bilim insanları, buz kayıplarının 2006’da rekor düzeye geldiğini tespit ettiler. Dünya Buzulu İzleme Servisi, buzulların 1980 ve 1999 yıllarını kapsayan bir buz zeminini bir yıl boyunca kaybettiğini bildiriyor. , hız arttı ve ortalama kaybı yaklaşık 20 inç düzeldi.

Dünyanın Sera Etkisi

Goldilocks muhtemelen şunu belirtmiş olabilir: “Venüs sıcaklığı iyi, Mars da soğuk ve Dünya sadece uygun.” Dünya’nın yaşam için uygun olduğu gerçeği, Dünya’nın Güneş’ten ideal uzaklığa yuvarlak olması nedeni ile açıklanamaz.

Dünyanın ılımlı sıcaklıkları da sadece ideal bir atmosfer elde etmenin sonucudur. Venüs atmosferi gezegenimiz üzerinde süper sıcak koşullar yaratır ve Mars atmosferi bizi derin bir dondurmada bırakır. Dünya’da, atmosferin bir kısmı, doğru kalınlığa sahip yalıtıcı bir battaniye gibi hareket ederek, tipik sıcaklıkları hayattan misafirperver tutmak için Güneş’ten yeterli güç alır. Dünya’nın izolasyon tabakası, sera gazları denilen bir gaz kümesidir, çünkü gazlar bir sera cam duvarları gibi ısı tutar.

Bu gazlar çoğunlukla su buharı, karbondioksit, metan ve azot oksittir. Sera Etkisi olmadan, Dünya ısınır, ancak geceleri tüm ısı bölgede yayılır ve gezegenin yüzey sıcaklığı çok hızlı bir şekilde sıfırın altına düşer.

Fosil Yakıt Emisyonlarının Etkisi

Kömür, petrol veya benzin gibi fosil yakıtlar enerji fabrikalarına, enerji santrallerine, araçlara ve kamyonlara yakıldığı zaman karbon emisyonlarının çoğu atmosfere karbon dioksit gazı olarak giriyor.

Her yıl beş buçuk milyar ton karbon fosil yakıtları yakarak havaya bırakılıyor. Bu muazzam miktarda 3.tv milyar ton atmosfere kalıyor.

Fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan karbon miktarı, Dünya’nın atmosfere yayılması, Sera Katmanı’nı daha kalın hale getiriyor. Bu, Güneş’ten daha fazla ısı yakalamakta ve sonuçta uzaya kaçmasını önlemektedir.

Opsiyon Enerji

Güneşten, rüzgar türbinlerinden faydalanan, rüzgardan tasarlanan güç, güneş panelleri ve nükleer enerji kullanan fosil yakıtları yakma seçenekleri, karbonu atmosfere bırakmaz. Bu, onları uluslararası ısınmaya karşı savaşta değerli seçenek enerji kaynakları yapmaktadır.

Karbon Emisyonlarının Azaltılmasında Okyanusların ve Yağmur Ormanlarının Önemi

Okyanuslar büyük miktarda karbondioksit gazı emer. Karbondioksit, fitoplankton olarak da bilinen milyarlarca minik plankton tarafından absorbe edilir, ölenler okyanus tabanına düşer, karbonu çökelti alt tabakalarında tuzağa düşürür.

Bilim adamları şu an okyanus tabanına demir ekleyerek okyanus planktonunun gelişimini teşvik edip etmediklerini görmek için deney yapıyorlar. Bilim adamları başarılı olursa, küresel ısınmaya karşı savaşın bileşeni olarak okyanuslar tarafından karbon dioksit emilimini arttırmak için demir kullanılabilir.

Yağmur ormanları karbon emisyonlarına gelince sünger gibidir. Fotosentez yaklaşımı ile bitkiler karbon dioksit gazı emer ve onu gelişme için yakıt olarak kullanırlar.

İklim Değişikliğinde Uluslararası İşbirliği

1992’de 192 ülke, küresel ısınmayı azaltmak için neler yapılabileceğine bakmak ve sıcaklık artışı kaçınılmaz olduğunda baş etmek için uluslararası anlaşmaya – Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne (UNFCCC) katıldı.

Sözleşme, küresel iklimin tüm uluslar ve bireylerce paylaşıldığını ve küresel iklimin istikrarı karbon dioksit ve diğer sera gazı emisyonlarıyla zarar görebileceğini kabul eder.

180’den fazla ülke, 1997’de Kyoto Protokolü’nü ekleme yetkisi verdi ve sera gazı emisyonlarını en aza indirgemek için farklı hedefler belirledi.

İklim Değişikliği Sözleşmesi ülkeleri sera gazı emisyonlarını dengelemeye teşvik ederken, Kyoto Protokolü yasal olarak bunları yapmaya taahhüt eder.

Karbon Ayak İzi

Karbon ayak iziniz, tüm faaliyetleriniz tarafından yapılan karbon miktarıdır. Örneğin, o elektrik enerjisini oluşturmak için fosil yakıtlar uygulandığında, video oyununa güç veren elektrik enerjisinin üretilmesi atmosfere karbon dioksit yerleştirebilir. Benzinli bir araca binerken karbondioksit sağlanır.

Atmosfere etkinizi ölçmek için karbon ayak izinize inanabilirsiniz. Küçük bir karbon izine sahip olmak, önemli olanlardan daha iyidir. Daha az güç kullanmak karbon ayak izimizi azaltmaktadır.

Karbon Ayak İzinizi Azaltmaya Yönelik Öneriler

İşte size bakabileceğiniz bazı kavramlar şunlardır: Işıklar, video oyunları, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi istihdam edilmediğinde faktörleri kapatın. Sık kullanılanların gücünün dörtte birini kullanan kompakt flüoresan ampulleri kullanın.

Kağıt, plastik, alüminyum teneke kutuları veya camı geri dönüştürün. Diş fırçalarken suyunu kapatın. (İçme suyunu pompalamak ve temizlemek bazı yerlerde elektrik enerjisinin önemli bir kullanıcısıdır.) Buzdolabının kapısını açmadan önce ne istediğinizi belirleyin, böylece ihtiyaçtan daha uzun süre açık kalmaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın