Gıda Bir Ulusun Kültürü Hakkında Çok Şey

Gıda, bir ülkenin kültürünü tanımlayan unsurlardan sadece bir tanesidir. Bir millet hakkında ne tükettikleri ve nasıl yaptıkları ile çok şey anlatabilirsiniz. Temel olarak, küreselleşmenin örneklerinde, her bireyin hiciv ve dış görünüşleriyle kıyaslandığında göründüğü için, onların kültürlerini tam olarak anlatmanın birkaç yolu vardır. Bir yol bir kültür ve medeniyet hakkında derin bir çalışma yapmaktır, ancak bu çok zaman alır ve oldukça sıkıcı bir iştir ve bir gezgin iseniz, zamanınızı anketler yapmakla harcamak istemezsiniz. Ancak, yemek yediğiniz ülke halkının yemeklerini aldığınızı düşünürseniz, yiyorsunuz, onlarla ilgili çok şey söyleyebilirsiniz.
Batıda bir ülkeye gittiğinizde, hafif yemekler sevdiklerini görürsünüz ve normalde sürekli bir şekilde zamana sahip olduklarını söyleyen paketlenmiş yiyecekler alırlar ve etçil doğalarını teklif ettikleri için, böceklerden büyük hayvanlara kadar hemen hemen her şeyin etini tüketirler.
Ama Hindistan’ın egzotik alt kıtasına geldiğinizde hikaye ayarlamaları. Her şeyden önce, sadece kendi yemeğiyle bir şeye karar verebilirsiniz, çünkü eğer ulusun her yerine seyahat ederseniz, yemek kültüründeki çeşitlilikleri güzelce göreceksiniz. Hint tarifleri devletten devlete değişir. Pencap bölgesi iki ya da üç sebze olan ağır yemekler için iyi bilinmesine rağmen, chapattis, Bengal bölgesi balık-pirinci ile ünlüdür, Gujarat’da güney yarımadasında hemen hemen her şeye şeker katacaklardır. pirinç ile zenginleştirilmiş deneyler var. Yani nereye giderseniz gidin, çeşitli bir yemek kültürü görüyorsunuz. Fakat bütün bu bölgeler arasında yaygın olan bir şey ortaya çıkacak, çünkü hepsinin baharatlar için bir tadı vardır. Ve hepimiz biliyoruz ki yabancılar, baharat ithalatı için Hindistan’a geldi (eğer Marco Polo’yu biliyorsanız). Hint yemeklerinin baharatlar için bir özlemi vardır ve eğer Hindistan seyahatindeyseniz bunu görebilirsiniz. Ve bu çok basit bir şey değil. Bu, kalbin sıcaklığını gösterir.
Hindistan, misafirlerine tanrı olarak saygı duydukları millettir ve ona ulaşılabilecek en büyük gıdayla hizmet eder. Ve baharatlar, kuzeyden güneye ve doğudan batıya herhangi bir şeyin yaratılmasında önemli bir unsurdur. Ayrıca alt kıtanın havasına uyan ağır yemekler yaparlar ve bu gerçekliğin bilincinde olmamasına rağmen yağlı yemekleri severler.
Ve değişen dünya ile birlikte yemek üretme biçimlerini de değiştirdiler. Mikrodalgaların bu günlerde bir şey olduğu ve yiyecek hazırlamada çok fazla zaman harcadığı düşünüldüğünde, Hintliler de bunu kabul ettiler ve geleneksel Hint yemeklerini muhteşem Hint mikrodalga reçetesine dönüştürebiliyorlar.