Gıda Bir Ülkenin Kültürü Hakkında Çok Söyleniyor

Yemekler, bir ülkenin kültürünü tanımlayan şeylerden biridir. Bir ulus hakkında ne yedikleri ve nasıl yaptıkları ile çok şey anlatabilirsin. Basitçe, küreselleşme zamanlarında, neredeyse her bir kişinin hiciv ve dış görünüşleriyle karşılaştırılabilir göründüğü zaman, onların kültürleri hakkında tam olarak bilgilendirmek için oldukça fazla yöntem vardır. 1 yol bir kültür ve medeniyet hakkında derin bir çalışma yapmaktır, ancak bu çok zaman gerektirir ve oldukça sıkıcı bir iştir ve bir gezgin iseniz, zaman ayırıp anketler yapmak istemezsiniz. Ancak, bugün milletin halkına yemek yediğinizi düşünürseniz, içeride olduğunuzda, onlarla ilgili çok şey söyleyebilirsiniz.
Batıda bir ulusa gittiğinizde, hafif yemeklerden hoşlandıklarını ve genellikle bir tür zaman olduğunu söyleyen paketlenmiş yiyecekler aldıklarını ve etçil doğalarını sunduklarını gördüklerinde, böceklerden mümkün olan hayvanlara kadar her şeyin etini tüketirler.
Ama Hindistan’ın egzotik alt kıtasına geldiğinizde hikaye değişimleri. Her şeyden önce, sadece kendi öğünleriyle herhangi bir şey belirleyebiliyorsunuz çünkü esasen ülkeden daha fazla seyahat ederseniz, yemek kültüründeki varyasyonları da elde edersiniz. Devletten devlete Hint tarifleri değişiklikler. Pencap bölgesi iki ya da 3 sebze olan ağır yemekler için popüler olsa da, chapattis, Bengal bölgesi balık-pirinci ile ünlüdür, Gujarat’da güney yarımadası deneyleri zenginleştirmesine rağmen hemen hemen her şeye şeker ekleyecektir. pilav ile. Yani nereye giderseniz gidin, farklı bir yemek kültürü görüyorsunuz. Ancak tüm bu bölgeler arasında yaygın olan tek bir nokta, hepsinin baharatlar için bir tada sahip olmasıdır. Ve hepimiz biliyoruz ki yabancılar, baharat ithalatı için Hindistan’a geldi (eğer Marco Polo’yu biliyorsanız). Hint yemeklerinin baharatlar için bir özlemi vardır ve eğer Hindistan seyahatindeyseniz bunu görebilirsiniz. Ve bu basit bir faktör değildir. Bu, kalbin sıcaklığını gösterir.
Hindistan, misafirlerine tam olarak nerede tanrı olarak saygı duyuyorlar ve ona ulaşılabilecek en iyi yemekle hizmet ediyorlar. Ve baharatlar, kuzeyden güneye ve doğudan batıya bir şeyin yaratılmasının önemli bir parçasıdır. Ayrıca alt kıtanın iklimine uyan ağır yemekler yaparlar ve bu gerçeğin farkında olmasalar bile yağlı yemeklerden keyif alırlar.
Ve değişen gezegen ile onlar da yemek yaratma tarzlarını değiştirdiler. Mikrodalga şimdi bir sorun olduğu ve yemek hazırlamak için çok fazla zaman tasarrufu nedeniyle, Hintliler de bunu kabul etti ve müthiş Hint mikrodalga tarifi dönüştürerek klasik Hint yemekleri görebilirsiniz.