Genel kamu Bogota’da nakliye ve teslimat

1980 ve 1990’lar boyunca Bogota, küresel medyanın içinde, cinayet fiyatına yönelik en büyük unsur olan bu yerin en büyüğü olan 1’inde saygıdeğer bir kabul gördü. Çağdaş otoriteler yönergelerine ve önemli polisiye yönelik çabalara bağlı olarak, Bogota’nın ceza suçu maliyeti yüzde 70 oranında azalmış ve kasaba şu anda Washington, D.C., Rio de Janeiro ve Meksika Metropolis’ten daha güvenli sayılıyor.

Bogota, sömürge yapıların ortasında sönük parlak gökdelenlere sahip, eklektik bir modernite ve rekor birleştirmeyi pazarlık ediyor. Metropolün seyrinde İspanyol tarzı ve Fransız sömürge etkileri görülmekte olup, metropolis Amerikan tarzı ve tasarım mimarisi biçiminden çok etkilenmiştir. Kasaba, eklektik bir arama sahnesi ve pek çok uzman gıda maddesi mağazası ve yemek yiyebileceği yerler gibi, benzersiz kültürel ve becerikli seçmelere yönelik ev sahipliği yapıyor.

Bogota’nın yenilikçi nakliye süreci, Colombia’nın finans metropolisine doğru ve çok basit ve verimli bir şekilde ilerlemek için çok iyi hazırlanmış ve hazır. Uçak kendiniz Kolombiya istikametinde seyir ediyorsa, Bogota’nın El Dorado Global Havalimanı, Güney Amerika’nın en önemli havalimanı ve 16 milyondan fazla tatilcinin dikkatini çekecek bir konuma gelmesi için 12 ay . Bogota’nın ülke çapındaki otobüs güzergahları için bir merkez olduğu ve bölgedeki en büyük otobüs istasyonunu içerdiği göz önüne alındığında, Kolombiya içlerine karşı tura katılmak kolaydır. Bunun üzerine istasyon, Ekvator ve Venezuela’ya doğru giden gibi global güzergahları ele alıyor.

Kendinize inandıktan ya da sadece Bogota’ya girdikten sonra, metropolün standart ve en çok verimli toplu taşıma araçları olan otobüse kıyasla çok daha fazla olma ihtimalinizden en üst düzeyde kendiniz göreceksiniz. Kasaba 2 otobüs paketinden oluşur: standart yaklaşım ve TransMilenio. Normal yaklaşım, kasaba yollarında yolcuların yolculuk yönünde ağır şehir otobüsleri, mini otobüsler ve mini araçlar bir karışımını kullanır. TransMilenio, otobüs üzerinde iş yapan devrim niteliğinde olan eklemli otobüsleri ağlarla birleştiren hızlı bir geçiş yoludur – sadece yolcuların yolcularını en önemli şebeke yönünde ev eşyalarına doğru getiren daha kompakt besleyici otobüslerle yollar. Genişletilen TransMilenio, kapsamlı metropolisin 2030 yılına kadar hangi noktalarda standart otobüs yaklaşımını kapsamlı bir şekilde değiştireceği yönünde önem taşıyor.

TransMilenio, Bogota’nın en başarılı ulaştırma yaklaşımı olmasına rağmen, otobüslerin dizel üzerinde çalışması ve artan petrole göre ücret artış yönünde bir değişiklik yaratması nedeniyle, metropolisin tek kişilik en yüksek fiyatıdır (kişiselleştirilmiş taksiler hariç) oranları.

Daha az maliyetli ve daha çevre dostu bir taşıma yöntemi için bir motosiklet kiralamaya göz atın. Bogota, metropolis geniş bir motosiklet yolları topluluğu içeriyor (ciclorutas olarak tanımlandı) ve toplamı 300 kilometreden fazla. Sadece 95 yıl içinde başlayan ciclorutas’ın çerçevesi nedeniyle, bisiklet Bogota’da hizmet etmeyi arttırmak için 5 dakika içeriyor. Halen, kasabada her gün 400.000 civarında motosiklet ziyareti gerçekleştiriliyor.

Bogota’da düzenli bir uygulama bulunmuyor olmasına rağmen, tatilcilik uygulaması olarak bilinen bu site trafiği ve bölge halkıyla eşit derecede tanınmaktadır. Hafta sonları tatilciler Bogota’ya karşı, tuz katedralleri için popüler olan Nemocon ve Zipaquira’nın mahallelerinde yol tarifi veriyor. Yol 53 kilometre uzunluğunda ve sayısız saat gerektiriyor (gidiş-dönüş pratik deneyimi için).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın